Ценностите са сърцевината на организационната култура. Те са това, което реално управлява поведението на хората в организацията. Има ръководители, които оставят на случайността да формира тези ценности. Има и такива, които полагат усилия да управляват ценностите, но неволно и несъзнателно допускат грешки.
Три грешки най-често наблюдавам в управлението на ценностите и съответно културата на организацията, фирма или екип. Те се дължат на неоснователни надежди и очаквания.
1. Надявам се, че като направя голяма инициатива за ценностите, ще повлияя на културата.
Няма, дори това да е най-обмислената, подготвяна и скъпа инициатива. Ще си остане инициатива.
Ценностите не са инициатива и културата не е еднократна задача която може да бъде отметната като изпълнена. Това е постоянна работа.
Фирмата Е културата си. Ние се храним всеки ден, за да сме живи. И културата има нужда от ежедневна храна, за да е жива. Културата е само концепция, ако не се превърне в преднамерени и ежедневни действия.
Надявам се, че като избера някакви хубави ценности, те ще ангажират хората.
Няма да ги ангажират, може в най-добрия случай да доведат до това хората да не са недоволни. Ако избирате някакви ценности, защото всички други си имат или защото трябва да ги сложите в сайта си, е вероятно да изберете безсмислени ценности.
Наричам ги „курабийките на баба“ – добре звучащи (и с добри намерения), уханни и поръсени с пудра захар. Ако имате захаросани ценности няма с нищо да се различавате от другите, ще сте един от тълпата. Толкова сме свикнали с някои от тях (работа в екип, качество, иновации, доверие), че не им обръщаме внимание.
Формулирайте си ваши автентични ценности, които да помагат реализирането на вашето предназначение и визия.
3. Надявам се, че като формулирам и поясня ценностите, хората ще ги спазват.
Няма. Те дори няма да ги запомнят, ако не ги казвате всеки ден. Ако не ги поясните хиляда пъти, няма да ги осмислят. Най-вече, ще останат само пожелание, ако не вградите ценностите в системите.
Ценностите трябва да са вградени в системите. Ако само сте ги формулирали, нямате ценности. Имате намерение за ценности. Имате ценности, когато те са в системите. А това включва и метриките, с които мерите работата на хората си.
Какъв може да е негативния резултат от тези надежди?
Вие си мислите, че ценностите, в които вярвате, ръководят фирмата или екипа ви. Давате обещания въз основа на тях, но не изключено хората ви да не ги спазват. Реалните норми, които управляват поведението на хората, е възможно да са други. Това може да накърни отношения с клиенти и сътрудници.
Това са поправими грешки. Разрушителен ефект, обаче, може да има един грях по отношение на ценностите.
Основният грях е да толерирате поведения, противоречащи на заявените ви ценности.
Това се случва, когато някой постига резултати и не се държи според ценностите. И си затваряте очите, все пак ръководителите първо отговарят за резултатите. И тогава хората се питат: ние всички виждаме, само шефът ли не вижда?
Културата е поведенията, които толерираме, не които заявяваме че имаме или искаме да имаме!
Управлението на ценностите изисква кураж. Или проявете кураж да ги отстоявате, или по-добре не се захващайте с тях.
Когато имате своите автентични ценности, които живеят в системите ви и ръководят ежедневните ви решения и работа, те ще бъдат магнит за правилните хора, за правилните клиенти и ще ви носят правилните резултати.
Диляна Дочева
Comentários